Menu Zamknij

Ekrany spawalnicze - bezpieczne spawalnictwo

Ekrany spawalnicze to ochrona pracowników na najwyższym poziomie

Jakie zadania spełniają ekrany spawalnicze?

Ekran spawalniczy stacjonarny z wypełnieniem arkuszowym

Do podstawowych zadań osłon spawalniczych takich jak kurtyny czy ekrany spawalnicze należny przede wszystkim ochrona życia i zdrowia ludzi. Spawacz pracujący na stanowisku spawalniczy wyposażony jest w indywidualne środki ochrony takie jak przyłbica, kombinezon lub fartuch a także rękawice. A co z osobami pracującymi w pobliżu stanowiska spawalniczego a niewyposażonymi w odzież ochronną? Tutaj swoje zadanie spełniają ekrany spawalnicze.  Wykonane z wysokiej jakości folii spawalniczej Screenflex zatrzymują promieniowanie ultrafioletowe UV oraz podczerwone IR. Chronią także przed rozbłyskami światła niebieskiego emitowanymi przez łuk spawalniczy. Jednocześnie chronią oczy i skórę pracowników niezwiązanych bezpośrednio ze stanowiskiem spawalniczym.

Ekran spawalniczy z lameli
Ekran spawalniczy mobilny wypełniony lamelami zielonymi

Ekrany spawalnicze chronią życie i zdrowie pracowników

ekrany spawalnicze chronią skórę i oczy

Folia spawalnicza jest trudnopalna

Dodatkową funkcją jaką spełniają ekrany spawalnicze jest zabezpieczanie terenu wokół stanowiska spawalniczego przed powstawaniem uszkodzeń czy pożarów. Folia z której wykonuje się przegrody spawalnicze jest trudnopalna. W związku z powyższym zatrzymuje rozprzestrzenianie się ognia. Stanowi zaporę dla rozżarzonych odprysków metalu a także iskier. Materiał po przyłożeniu źródła ognia topi się, intensywnie dymi, nie pali się i co jest godne uwagi nie kapie płonącymi kroplami. Po odstawieniu źródła ognia samoczynnie gaśnie w czasie do 3 sekund.

Ekrany spawalnicze w konkurencyjnych cenach

Sprawdź dostępność i ceny produktów w naszym sklepie Online

Kurtyny i ekrany spawalnicze - zastosowanie

Wyznaczanie stanowisk pracy za pomocą ekranów spawalniczych

Ekrany spawalnicze ze względu na ich właściwości ochronne wykorzystuje się najczęściej do separacji stanowisk na których prowadzone są prace spawalnicze, szlifierskie a także związane z obróbką cieplną metali. Folia spawalnicza zarówno ta w postaci lameli , arkuszy a także zasłon występuje w czterech podstawowych kolorach o zróżnicowanym stopniu przejrzystości. Wszystkie materiały chronią w równym stopniu przed zagrożeniami emitowanymi przez łuk spawalniczy. Wszystkie też pozwalają zaobserwować co się dzieje na stanowisku spawalniczym. Nawet najmniej przejrzysta folia ciemnozielona podczas spawania daje możliwość zaobserwowania czynności wykonywanych po drugiej stronie przegrody.

Wypełnienie czerwone

ekrany spawalnicze z wypełnieniem czerwonym

Folia brązowa

ekrany spawalnicze z wypełnieniem brazowym

Materiał jasnozielony

Ekrany spawalnicze z wypełnieniem w kolorze jasnozielonym

Ciemna zieleń, mat

Paskowe kurtyny spawalnicze - przegrody zapewniające komfort przechodzenia

Przegrody pomiędzy stanowiskami spawalniczymi można wykonać zarówno z lameli, arkuszy a także zasłon spawalniczych. Montaż wypełnień można wykonać na stelażach stacjonarnych lub mobilnych, można tez przymocować je do stelaży stałych, sufitów, nadproży a także belek zbrojeniowych. Nieco inaczej ma się sytuacja w wejściach do stanowisk pracy. Tutaj zalecamy montaż folii spawalniczej w postaci przesuwnych zasłon, które będzie można zsuwać a także zasuwać. Zasłony za pomocą stalowych haczyków można zamontować na rurze lub linie stalowej. Najlepszym jednak rozwiązaniem do zastosowania w wejściu będzie przede wszystkim kurtyna spawalnicza składająca się z zawiesi stalowych oraz pasów folii spawalniczej (lameli). Podczas przechodzenia czy transportu elementów do obróbki pasy będą się bezproblemowo rozsuwały na boki a po przejściu samoczynnie powrócą na swoje miejsce. Zastosowanie w świetle otworu wejściowego kurtyny spawalniczej daje swobodę wolnych rąk (ang. Hands free) a także pewność, że przegroda zawsze będzie chroniła pozostałych pracowników przed promieniowaniem.

łatwe przechodzenie przez kurtynę spawalniczą paskową

Sam zobacz jak skuteczny jest ekran spawalniczy